Have any questions?
+44 1234 567 890
Feitelsonu tirdzniecības nama dokumentu kolekcijas konservācija
Ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu Bauskas muzejā veikta Feitelsonu tirdzniecības nama dokumentu kolekcijas konservācija, novērsta oriģinālu degradācija un zaudēšana, nodrošināta kolekcijas saglabāšana un pieejamība pētnieciskā darba veikšanai.
Bauskas muzejā esošā Feitelsonu tirdzniecības nama bagātīgā dokumentu kolekcija tika iegūta 1980. gadā, kad, paplašinot tagadējo Kalna ielu, tika nojaukta kādreizējā Feitelsonu nama ēka. Pirms nojaukšanas, apsekojot ēku, tās bēniņos tika atrasta “Feitelsonu tirdzniecības nama” dokumentācija, kas bija izmantota griestu pārseguma siltinājumam.
18. gadsimta beigās Bauskā ieradās ebreju tautības sīkpreču tirgotājs Izaks Feitelsons, kura dēls Abrahams Feitelsons 1828. gadā dibināja manufaktūras preču tirdzniecības uzņēmumu. Audumu un gatavo apģērbu tirdzniecība Bauskā veicās itin labi un 19. gadsimta otrajā pusē Abrahama dēls Leibs Feitelsons iegādājās vairākus gruntsgabalus pilsētas centrā. Vienā no tiem tagadējā Plūdoņa ielā 30 tika uzcelta koka ēka, kurā atradās “Feitelsonu tirdzniecības nams”.
Atrastie dokumenti liecina par šī Bauskas pilsētas ebreju tautības uzņēmēja darbības vērienu. Kolekcijā ir daudz vizuāli skaistu un vērtīgu saimniecisko darījumu dokumentu, kas liecina, ka 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā Feitelsonu tirdzniecības uzņēmums sadarbojās ar ļoti daudzām Krievijas un ārvalstu audumu un gatavo apģērbu ražošanas manufaktūrām. No tām uz Bausku tika vesti kvalitatīvi, arī izsmalcināti, audumi un pēc pēdējās modes tapuši gatavie apģērbi – kungu krekli, uzvalki un frakas, dāmu kleitas un vakartērpi, kā arī dažādu sezonu virsapģērbi (piemēram, mēteļi un kažoki).
Veikto darījumu (debitoru un kreditoru) grāmatā var redzēt, ka ļoti daudzi baušķenieki un apkārtnes lauku ļaudis, arī skroderi, bija Feitelsonu tirdzniecības nama pastāvīgie klienti.
Sākoties Pirmajam pasaules karam, Krievijas varas iestādes no Bauskas piespiedu kārtā deportēja Feitelsonu ģimeni. Pēc kara Bauskā atgriezās abi tirgotāja Leiba Feitelsona dēli – Izaks un Naftels, kas jau 1920. gadā atjaunoja manufaktūras preču firmu ar nosaukumu “Brāļi Feitelsoni”. Dzimtas īpašumā vecajā koka ēkā Bauskas centrā tika atjaunota audumu un gatavo apģērbu veikala darbība, kas ir daudzu vecākās paaudzes baušķenieku atmiņa kā vieta kur Bauskā varēja iegādāties kvalitatīvu apģērbu. Feitelsonu ģimene gāja bojā Otrā pasaules kara laikā holokaustā. Izdzīvoja un izglābās vien Izaka Feitelsona dēls Leo, kurš 1941. gadā vasarā, būdams Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes students Rīgā, izgāja Otrā pasaules kara moku ceļus Rīgas geto, Keizervaldes (Mežaparka) un Štuthofas nometnēs, sagaidīja kara beigas Magdeburgā, 1946. gadā pārcēlās uz dzīvi Palestīnā, piedalījās Izraēlas neatkarības karā un pēc tam šajā valstī nodzīvoja garu mūžu, aizsaulē dodoties 96 gadu vecumā 2018. gadā.