Have any questions?
+44 1234 567 890
Pabeigta orkestriona restaurācijas pirmā kārta
Bauskas muzejā pabeigta tā krājumā esošās mūzikas atskaņošanas ierīces – orkestriona restaurācijas pirmā kārta.
Mehāniskā mūzikas atskaņošanas ierīce - 20. gadsimta sākumā Sanktpēterburgā bāzētā uzņēmuma “Zimmerman” ražotais orkestrions, vizuāli atgādina jūgendstila formās izgatavotu, vairāk nekā divus metrus augstu, dokumentu skapi ar polihromu vitrāžu rotātām durvīm un ir mūzikas automāts, kurā, iemetot noteikta nomināla monētu, tiek atskaņota konkrēta melodija. Skanējumu tajā nodrošina mehānisms, kura galvenās sastāvdaļas ir trosē iekārta atsvara “piedzīts” un ar vairākiem zobratiem aprīkots “motors”, masīvs rotējošs cilindrs ar tajā sadzītām metāla tapiņām, metāla stieņos stiprināti koka āmuriņi un čuguna rāmī iestieptas stīgas. Cilindram griežoties, tapiņas noteiktā secība un kombinācijās aizķer stienīšus, un, tajos stiprinātajiem āmuriņiem sitot pa stīgām, veidojas attiecīgā melodija. Iekārtā klavierēm līdzīgo skanējumu bagātina nelielas tā paša mehānisma darbinātas bundziņas un misiņa bungu šķīvis, uzsitieni pa kuru rada specifisku metālisku skaņu.
Priekšmetu muzejs 1972. gadā iegādājās no Eduarda Meikšāna Bārbeles pagasta “Jaunstepiņos” un, saskaņā ar tolaik pierakstīto informāciju, tas agrāk piederējis kādam Lapsam Bārbeles “Druvu” mājās, kurš to esot iegādājies 20. gadsimta 30. gados Rīgā.
Muzejā priekšmets nonācis visai degradēts, un, lai to padarītu estētiski baudāmu un sabiedrībai pieejamu, nepieciešama visas iekārtas - skapja, mūzikas atskaņošanas mehānisma un vitrāžu restaurācija.
Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda projektu konkursā iegūtam finansējumam un restaurācijas uzņēmumam SIA “Intarsija”, Bauskas muzejs ir uzsācis šīs, visnotaļ, unikālās mūzikas atskaņošanas ierīces restaurāciju.
Orkestriona restaurācijas pirmajā kārtā veikta skapja koka konstrukcijas un vitrāžu restaurācija, kā arī atskaņošanas mehānisma un ar to saistīto daļu pilnīga demontāža.
Lai gan skapja stāvoklis kopumā bija vērtējams kā slikts, tā atjaunošana sākotnējā izskatā pieredzējušiem mēbeļu restauratoriem lielas problēmas nav sagādājusi. Lielāks izaicinājums bijis zudušajiem vitrāžas fragmentiem identiska stiklojuma izgatavošana.
Ievērojami sarežģītāka noteikti izvērsīsies skaņu veidojošā mehānisma atjaunošana, kurš, līdzīgi kā mēbele, smagi cietis paaugstināta mitruma un koksngraužu darbības rezultātā.