Support

Lorem ipsum dolor sit amet:

24h / 365days

We offer support for our customers

Mon - Fri 8:00am - 5:00pm (GMT +1)

Get in touch

Cybersteel Inc.
376-293 City Road, Suite 600
San Francisco, CA 94102

Have any questions?
+44 1234 567 890

Drop us a line
info@yourdomain.com

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec.

Have any Questions? +01 123 444 555
LV

Restaurēta kuruliskā taburete no Žibeiku dzimtas mēbeļu kolekcijas

Bauskas muzejā notiek darbs pie Pauļa Žibeika un Žibeiku dzimtas atstātā dokumentārā mantojuma izpētes un iedzīves priekšmetu restaurācijas.

Muzejam nodotais dāvinājums - prāvesta, profesora, ilggadēja Bauskas mācītāja, Dr. Pauļa Žibeika (pilnā vārdā Paulis Teodors Jēkabs Žibeiks 1910-2006) personīgais arhīvs un citi ar viņa profesionālo darbību un iedzīvi saistīti priekšmeti, ir nozīmīgas liecības par kultūrvēsturisko vidi, kas raksturo Bauskas vidusslāņa iedzīvi no 19. gs. beigām līdz 21. gs. sākumam.

Prāvests Paulis Žibeiks (pilnā vārdā Paulis Teodors Jēkabs Žibeiks 1910-2006) Bauskas Sv. Gara evaņģēliski luteriskajā draudzē kalpojis sešdesmit divus gadus un ir nozīmīga persona Bauskas vēsturē un Latvijas akadēmiskajā vidē. 1991. gadā Paulim Žibeikam piešķirts LU Goda doktora grāds, 1992. gadā teoloģijas doktora grāds. 2003. gadā Pauļa Žibeika nopelni novērtēti ar LELB Goda prāvesta titulu. Profesora vārdā nosaukta auditorija Lutera akadēmijā.

Paulis Žibeiks visu mūžu dzīvojis Bauskā, kādreizējā sava tēva brālēna Bauskas skolotāja Jāņa Žibeika un viņa sievas rokdarbu skolotājas un šūšanas piederumu veikala īpašnieces Otīlijas Žibeikas mājā.

2021. gada sākumā Bauskas muzejs piedalījās Valsts kultūrkapitāla fonda projektu konkursā un guva daļēju atbalstu projekta “Žibeiku dzimtas kolekcijas mēbeļu restaurācija” realizēšanai, iegūstot 912,00 eiro lielu finansējumu kuruliskās taburetes restaurācijai.

Kuruliskā taburete datējama ar 19. gs. 1. pusi. Mēbele izgatavota no masīva sarkankoka, tās virsmas lakotas ar šellaku, vidējie rombi klāti ar melni tonētu laku. Tā izgatavota pēc tā sauktā “sella curulis” jeb kuruliskā krēsla principa, kas savos aizsākumos bija salokāma, ar auduma sēdekli aprīkota mēbele Romas impērijas augstu amatpersonu vajadzībām.

Saņemot mēbeli Bauskas muzejā, spriežot pēc vizuālām pazīmēm, taburete bijusi salauzta un visai brutāli labota, aizstājot sākotnējos roku balstus ar jauniem – formā vienkāršākiem un izgatavotiem no lokāla materiāla.

Tā kā taburete muzejā saņemta kā memoriāla rakstura priekšmets – Bauskas mācītāja Pauļa Žibeika personīgā mēbele, un tās galvenais uzdevums ir atspoguļot mācītāja reālo dzīves vidi, pieņemts lēmums nemēģināt aizstāt pašreizējos rokturus ar mēbeles stilistikai atbilstošiem, pēc analoģijām rekonstruētiem “sākotnējiem” rokturiem, bet saglabāt esošos, iespējams, 20. gs. 20. gados izgatavotos rokturus, ar kādiem mācītājs šo mēbeli reāli lietoja savā ikdienā.

Restaurācija veikta Bauskas novada restaurācijas uzņēmumā SIA ”Intarsija”, darbu izpildījājs interjera iekārtas priekšmetu restaurators – meistars Aivars Bukovskis.

Iet atpakaļ

Par muzeju

Muzejs glabā arheoloģiskas, etnogrāfiskas, vēsturiskas un mākslas liecības par Bauskas novada vēsturi. Ekspozīcijas sniedz ieskatu par Bausku 20. gs.

Kontakti

Bauskas muzejs
Adrese: Kalna iela 6, Bauska
Bauskas novads, LV-3901

+371 63960508

bauskasmuzejs@bauska.lv

Seko mums!

Bauskas muzejs. Visas tiesības aizsargātas 2021.
Privātuma iestatījumi

Šī mājaslapa izmanto sīkdatnes, kas palīdz uzlabot tās darbību un ievāc informāciju par apmeklējumu. Detalizētāka informācija pieejama mūsu privātuma politikā.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Uzziniet vairāk par sīkdatnēm šeit:

You are using an outdated browser. The website may not be displayed correctly. Close