Vilim Plūdonim - 150

2024. gada 8. un 9. martā notiks vairāki Bauskas muzeja un Viļa Plūdoņa muzeja rīkoti dzejnieka Viļa Plūdoņa jubilejas piemiņas pasākumi

2024. gads Bauskas novadā tiks aizvadīts mūsu izcilā novadnieka dzejnieka Viļa Plūdoņa zīmē. Pirms 150 gadiem, 1874. gada 9. martā toreizējā Bauskas apriņķa Pilsmuižas pagasta “Lejenieku” saimnieka Jāņa Lejnieka un viņa sievas Annas ģimenē piedzima dēls Vilis, kam bija lemts kļūt par daudzu paaudžu iemīļotu bērnu dzejas un stāstu autoru, kā arī par vienu no nacionāli patriotiskākajiem daiļliteratūras autoriem Latvijā.

Novadnieks Reinis Ādmīdiņš ir teicis “Plūdonisms – tāpat kā tautasdziesmās apdziedāts katrs priekšmets, kas vien dabā nāk priekšā no niecīgas smildziņas līdz varenai saulei – ved gaismā visu, kas vien redzams un jūtams dabā”. Ar dziļi sirdī iznēsāto dzeju Vilis Plūdonis apdziedāja Latviju, dzimtās puses upmalu un mežmalu, strautu un liepu. Līdzīgi Mēmeles straumei tautas atmiņā un likteņgaitās plūst dzejnieka dotie nemirstīgie ceļavārdi mūsu vēstures griežos. Vilis Plūdons ir kļuvis par dzejnieku, kurš iemantojis nemirstību latviešu literatūrā un tautas piemiņā.

Atzīmējot mūsu kultūras dižgara 150 gadu jubileju, Bauskas muzejs kopā ar Viļa Plūdoņa muzeju 8. un 9. martā rīko vairākus piemiņas pasākumus.

2024. gada 8. martā plkst. 10:00 Bauskas rātsnamā sāksies populārzinātniska konference “Vilim Plūdonim – 150”, kurā Bauskas un Rīgas muzeju darbinieki, kā arī zinātnieki, kultūras darbinieki un skolotāji atklās Vili Plūdoni kā personību, stāstīs par viņa dzīvi un daiļradi.

2024. gada 9. martā, dzejnieka dzimšanas dienā, plkst. 10:00 vispirms būs piemiņas brīdis dzejnieka atdusas vietā Plūdoņa kapos, par ko viņš pats ir rakstījis šādus vārdus: “Mēmele, kad mūžs mans būs reiz galā un pie tēvu tēviem nāksies iet, Gribu dusēt tava krasta malā, kur visapkārt priedes sēri dzied.” Pēc tam, plkst. 10:30 notiks atjaunotās “Lejenieku” dzīvojamās mājas un tās interjera ekspozīcijas atklāšana.

2024. gada 8. martā plkst. 10:00 populārzinātniska konference “Vilim Plūdonim – 150”, Bauskas rātsnams, Rātslaukums 1, Bauska, Bauskas novads.

2024. gada 9. martā plkst. 10:00 piemiņas brīdis dzejnieka atdusas vietā, Plūdoņa kapi “Lejenieki”, Ceraukstes pagasts, Bauskas novads; plkst. 10:30 “Lejenieku” dzīvojamās mājas ekspozīcijas atklāšana, “Lejenieki”, Ceraukstes pagasts, Bauskas novads.

8. marta populārzinātniskās konferences “Vilim Plūdonim – 150” programma

9:30 – 9:50 Dalībnieku reģistrācija, rīta kafija

9:50 – 10:00 Konferences atklāšana. Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieka Aivara Mačeka uzruna

10:00 – 10:20 Raitis Ābelnieks, Bauskas muzejs

Viļa Plūdoņa un citu Lejenieku izcelsmes pētījumu strupceļi

10:20 – 10:40 Ilona Miezīte, Rakstniecības un mūzikas muzejs

Viļa Plūdoņa personības atspulgi Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma materiālos

10:40 – 11:00 Aigars Urtāns, Bauskas muzejs

Vilis Plūdons Rīgas Torņakalnā

11:00 – 11:20 Aina Zumente, Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, Aigars Urtāns, Bauskas muzejs

Vilis Plūdonis – skolotājs Rīgas pilsētas 1. vidusskolā / ģimnāzijā (1919-1934)

11:20 – 11:40 Arnolds Klotiņš, Dr.art., Latvijas Universitātes Literatūras, mākslas un folkloras institūts

Plūdoņa 1917. gada dzejolis “Latvju himna” mūzikā un mainīgajā politiskajā vidē

11:40 – 12:00 Vaira Dundure, latviešu valodas un literatūras skolotāja

Vilis Plūdonis kā personība

12:00 – 12:30 Kafijas pauze

12:30 – 12:45 Elīna Kūla-Braže, Viļa Plūdoņa muzejs “Lejenieki”

“Lejenieku” saimniecība

12:45 – 13:00 Vija Cerusa, latviešu valodas un literatūras skolotāja

Klausīsimies Plūdoni!

13:00 – 13:40 Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas bērnu kora “Via Stella” koncerts “Pavasaris. Vasara. Rudens. Ziema. Plūdons.”

14:00 Konferences noslēgums